اخبار گرجستان

دیدار وزیر اقتصاد و توسعه گرجستان با وزیران ایران

دیدار وزیر اقتصاد و توسعه گرجستان با وزیران ایران

به گزارش وزارت اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان آقای دیمیتری کومسیشویلی در چارچوب حضور خود در ایران با وزیر امور خارجه ایران آقای محمد جواد ظریف، وزیر امور اقتصاد و دارایی آقای مسعود كرباسيان، وزیر توسعه راه و شهرسازی آقای عباس آخوندی و وزیر نفت ایران آقای بیژن زنگنه دیدار و ملاقات نمود.

در دیدارهای یاد شده طرفین در مورد تقویت روابط دو جانبه دو کشور در زمینه های اقتصادی و انرژی و همچنین توسعه همکاری در راستای پروژه های منطقه ای صحبت نمودند.

آقای مسعود كرباسيان روابط تجاری ایران و گرجستان را مثبت ارزیابی نمود.

شایان ذکر است که براساس آمار در سال ۲۰۱۷ گردش مالی بین این دو کشور ۱۸۱ میلیون دلار به ثبت رسیده که در قیاس با سال ۲۰۱۶ با ۳۸ درصد رشد همراه بوده است.

به صورتی که در سال گذشته صادرات گرجستان به ایران ۷۶ میلیون دلار ثبت گردیده که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ ، ۶۴ در صد افزایش یافته است.

گفتنی است که در نیمه اول سالجاری گردش مالی بین دو کشور ۳۴% و صادرات گرجستان به ایران ۲۸ درصد رشد داشته است.

وزیران ایران و گرجستان تعمیق همکاری گمرک دو کشور را در جهت رشد گردش مالی دو جانبه بسیار با اهمیت دانستند.

همچنین یکی از موضوعات اصلی این دیدار ها توسعه کریدور های حمل و نقل دو کشور در راستای گسترش اقتصادی منطقه ای، اشتغالزایی و افزایش حمل و نقل محموله بین ایران و گرجستان بود.

در چارچوب حضور آقای کوسیشویلی در ایران جلسه مشترک کمیسیون حمل و نقل خودرو ایران و گرجستان نیز برگزار گردید.

در این جلسه به تصویب رسید که شرکتهای حمل و نقل گرجستان اجازه دسترسی به بنادر ایران جهت حمل و نقل کالا و محموله های خود را داشته باشند.

در دیدار با وزیر نفت ایران، وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در مورد توسعه صنعت پتروشیمی که توسط ایران در سواحل دریای سیاه گرجستان اجرا می شود، توافقنامه تجارت آزاد گرجستان با کشور های اروپا و همچنین امکانات مختلف گرجستان که دارای جاذبه برای ایران می باشد با وزیر نفت ایران به گفتگو پرداختند.

همچنین در دیدار با وزیر امور خارجه ایران به موضوع افزایش گردشگران ایرانی در گرجستان که پس از لغو رژیم ویزا بین این دو کشور با رشد همراه بوده است مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است که در سال ۲۰۱۷ میزان توریست ها از ایران با ۱۱۸ در صد افزایش همراه بوده و در نیمه اول سالجاری بیش از ۹۱ هزار باز دید کننده وارد گرجستان شد که در قیاس با سال قبل ۶۴ درصد افزایش یافته است.


 836,  02 تیر 1397 , گرجستان

موسسه مشاوران کسری نماینده انحصاری شرکت پی ال دی گرجستان ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت، اقامت، مشاوره سرمایه گذاری در کشور گرجستان، خرید ملک تجاری و مسکونی