سوالات متداول ثبت شرکت و رتبه بندی شرکت

آيا شرکت های پيمانکاری جهت حضور در مناقصات خارج از کشور نياز به رتبه بندی خاصی دارند؟

نیازمند رتبه بندی خاصی نمی باشد ولی نامه تأییدیه از سازمان نظارت راهبردی ریاست جمهوری لازمه شرکت در مناقصه می باشد .
 

آیا شرکتهای پیمانکاری میتوانند درزمینه مهندسین مشاور نیز تعیین صلاحیت شوند

بله می توانند به شرط اینکه برای رشته مهندسی مشاور از افراد امتیاز آور جدید استفاده نمایند و در موضوع شرکت نیز خدمات طراحی و مشاوره نیز درج شده باشد.
 

شرايط اعضای هيأت مديره برای رتبه بندی مشاور چيست؟

در رتبه بندی مشاور کلیه افراد هیئت مدیره حداقل می بایستی دارای مدرک کارشناسی در زمینه رشته مورد تقاضا باشند و البته مدیرعامل علاوه بر آن باید امتیاز سرگروهی را هم کسب نماید .
 

تفاوت رتبه های پيمانکاری و مشاور و انفورماتيک در چيست؟

همانطور که از نام آنها مشخص میشود رتبه بندی در شرکت های پیمانکاری مربوط به پروژه های عمرانی و اجرایی میباشد و در زمینه های متفاوت قرارداد انعقاد مینمایند و شرکت های مشاور در زمینه طراحی و نظارت بر پروژه های عمرانی فعالیت مینمایند و شرکت های انفورماتیک در زمینه خدمات کامپیوتری و فناوری اطلاعات قرارداد منعقد مینمایند .
 

آيا شركت های پيمانكاری جهت حضور در پروژه های غير عمرانی نيز نياز به تعيين صلاحيت دارند؟

خیر نیاز به تعین صلاحیت ندارد ولی بنا به نوع پرژه شاید نیاز به مجوزهای خاص مربوطه باشد.
 

 آيا براس رتبه بندی پيمانكاری داشتن 3 سال بيمه برای شركت هايی كه براي اولين بار صلاحيت می شوند كافی است

36ماه در 4سال اخیر باید باشد.
 

آيا می توان از افراد امتياز آور در زمينه رتبه پيمانكاری در اخذ صلاحيت مهندسين مشاور استفاده كرد؟

امتیاز آور بودن افراد مطابق با پرینت بیمه می باشد و یک نفر نمی تواند به صورت همزمان از امتیاز مدرک خود در رتبه مشاور و پیمانکار استفاده نماید
 

چه کسانی صلاحیت ثبت شرکت در ایران را دارند؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.
-دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزو هیئت مدیره، مدیرعامل و یا بازرسین شرکت باشند.
- اشخاص خارجی می توانند بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت 100% در ایران شرکت ثبت نمایند (مدارک لازم فقط پاسپورت شرکاء)
- چند شرکت باهم می توانند بدون وجود اشخاص حقیقی شرکت مستقلی ثبت نمایند (Joint Venture) (مدارک لازم گواهی ثبت شرکت + کپی مدارک هویتی نمایندگان آنها)
 

چه تفاوتی بین شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود وجود دارد؟

1ـ در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل 2 نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل 3 نفر می باشند .
2ـ درشرکت سهامی خاص حداقل 35% سرمایه باید نقدا دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و 65% درتعهد سهامداران باشد. در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.
3ـ انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .
4ـ مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند .
5ـ انتخاب روزنامه کثیر الانتشار درشرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت درسهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .
6ـ شرایط احراز حدنصاب درمجامع عمومی درشرکت سهامی خاص سهل تر ودر شرکت در مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد .
7ـ سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند .
8ـ مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه وبه صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود .
9ـ تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند .
10ـ حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود .
11ـ تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکاء صورت می گیرد شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت می باشند . تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود .
 

آیا به تنهایی می توان شرکت به ثبت برسانیم؟

در ایران شرکت های مسئولیت محدود می بایست حداقل از 2 نفر، سهامی خاص از 3 نفر، سهامی عام از 5 نفر، و شرکتهای تعاونی از 7 نفر تشکیل شوند.
نکته 1 : در شرکتهای تعاونی سهام به صورت مساوی بین سهامداران تقسیم می گردد.
نکته 2 : شرکتهای مسئولیت محدود می تواند فقط توسط یک مدیرعامل اداره گردد و هیئت مدیره نداشته باشد و شرکت سهامی خاص می تواند توسط دو نفر عضو هیئت مدیره اداره شود و می بایست دو نفر بازرس داشته باشد که با هیئت مدیره هم فامیل نباشند.
 

آیا می توان شرکت سهامی خاص را به محدود تبدیل کرد و بالعکس؟

طبق بخشنامه 92/90536 مورخ 26/05/92 اداره ثبت شرکتها تبدیل نوع شرکتها به نوعی دیگر امکان پذیر نیست و فقط درخصوص شرکت سهامی خاص که قابل تبدیل به شرکت سهامی عام خواهد بود.
 

چه مدت زمانی برای تغییرات لازم است و چه تغییراتی می توان انجام داد؟

هرگونه تغییرات و تصمیماتی اعم از (تغییر نام – تغییر موضوع یا الحاق به موضوع- تاسیس شعبه قانونی- تغییر آدرس-افزایش و کاهش سرمایه – تبدیل نوع سهام به بانام یا بی نام – تغییرات تعاد مدیران و تغییر در سایر مواد اساسنامه – تعیین مدیران- تعیین بازرسین- تصویب تراز و سود و زیان سالیانه – تغییر و تعیین سمت مدیران و تغیین و تغییر حق امضاء) پس از ثبت شرکت در هر زمانی قابل انجام می باشد.
 

اگر يكی از اعضای هيئت مديره شرکت رضایت به انحلال نداشته باشد، می توان شرکت را منحل کرد يا خير؟

با اکثریت اعضا امکان پذیر است.
 

آیا برای اضافه شدن عضو جدید به هیئت مدیره باید گواهی عدم سوء پیشینه برای عضو جدید به اداره ثبت ارائه شود؟

 
 

یک شرکت که یکسال ثبت شده و فعالیتی نداشته است، برای انحلال شرکت به چه مدارکی نیاز دارد؟

کپی شناسنامه و کارت ملی و آدرس منزل و کد پستی مأمور تصفیه جهت مراجعه به اداره
 

پلمپ دفاتر:

تا چه زمانی برای گرفتن دفاتر قانونی هر سال وقت داريم؟

تا پایان اسفندماه هر سال برای دفاتر سال بعد فرصت می باشد
 

 

ثبت علامت تجاری:

مدت اعتبار گواهی ثبت علامت چقدر است و ایا قابل تمدید است؟

مدت اعتبار گواهی ثبت نام و علائم تجاری 10 سال می باشد که هر 10 سال قابل تمدید می باشد و چنانچه ظرف 10 سال تمدید نگردد و 6 ماه از تاریخ اعتبار گذشته باشد صاحب گواهینامه می بایست جهت ثبت نام و علامت تجاری خود دوباره اقدام نماید
 

چه کسانی می توانند علامت و لوگو خود را به ثبت برسانند و مدارک لازم برای ثبت علامت چیست؟

هرشخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید – توزیع – بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خواص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد.
الف: کپی مدارک هویتی شخصی متقاضی
ب: مدارکی دال بر فعالیت شخص متقاضی از قبیل جواز کسب، جواز تأسیس، کارت بازرگانی، پروانه بهره برداری، جواز فعالیت از یکی از سازمانها، نهادها، وزارتخانه ها، اتحادیه ها و سایر مراجع دولتی.
 

کد اقتصادی:

شركت ثبت شده ای كه تشكيل پرونده مالياتی داده ولی كد اقتصادی دريافت نكرده، با چه مشكلاتی رو به رو می شود؟

در کل برای فعالیت شرکت و انعقاد قرارداد با مراکز و ارگان های مختلف الزاما کد اقتصادی نیاز است
 

 

کارت بازرگانی:

آدرس اتاق بازرگانی تهران چیست؟

خیابان وزرا روبروی خیابان 21
 

اگر يک سال از ثبت و فعاليت شركتی با مسئوليت محدود گذشته باشد ولی هيچ گونه اقدامی برای تشكيل پرونده مالياتی صورت نگرفته باشد، چه عواقب قانونی برای اين شركت دارد؟

اگر به فاصله دو ماه از ثبت شرکت تشکیل پرونده دارایی ندهند مشمول جریمه ای میشوند و هرگاه تصمیم به تشکیل پرونده نمایند مشمول قانون علی الرأس می شوند .
 

نحوه محاسبات مالیاتی شرکت ها به چه صورت است؟

محاسبه مالیات شرکت ها معمولاً ارکان مختلفی دارد و کمتر شاهد وحدت رویه در اخذ مالیات شرکتها هستیم اما در صورتیکه دفاتر قانونی دریافت شده باشد و سود و زیان شرکت به صورت قابل قبول ارائه شده باشد پس از کسر هزینه درآمد معمولا 25% مالیات اخذ می گردد البته بعضی از شرکتها یک سری فعالیت تجاری خود را در دفاتر درج نمی کنند تا به نوعی از مالیات آن فرار کنند اما در صورتیکه حتی یک مورد مغایرت قابل اثبات در دفاتر باشد مالیات شرکت علی الراس خواهد شد شرکت بخودی خود و در صورتیکه فعالیت نداشته باشد به هیچ عنوان شامل مالیات قابت نخواهد بود توصیه ما به شما این است پس از ثبت شرکت کلیه فعالیتهایی که تاکنون به صورت حقیقی انجام می دادی به همان گونه ادامه دهید و فقط در مواردی از شرکت و شخصیت حقوقی استفاده شود که چاره ای جز استفاده از آن نیست مطمئن باشید شرکت دارای وسائل مالیاتی بسیار ساده و بدون دردسر است فقط شما نیازمند مشاوری هستید که به صورت دوره ای کلیه امور مربطوه را به شما یادآوری نماید که اگر افتخار همکاری با شما مدیر محترم را داشتیم حتما از طریق SMS به شما اطلاع رسانی خواهیم نمود. این اطلاع رسانی رایگان بوده و شما تصمیم گیرنده هستید که شخصا این کار را انجام دهید یا به ما بسپارید. شرکتها پس از شروع فعالیت می بایست در 4 ماه اول هر سال اظهارنامه مالیاتی ارائه بدند برای مثال کارکرد سال 91 خود را در دفاتر و صورت های مالی باید از ابتدای فروردین 92 تا انتهای تیرماه 92 به دارائی ارائه دهند. پیشنهاد ما به شما این است که حتما اینکار انجام شود و در صورتیکه کارکردی هم نداشتید دفاتر سفید و اظهار نامه سفید ارسال نمائید- این کارها بسیار بسیار ساده بوده و از طریق پست هم انجام می شود. لطفا از واژه ها و کلماتی مثل اظهارنامه و ترزنامه، مالیات و غیره هیچ هراسی نداشته باشید«ما همواره در کنار شما خواهیم بود»
درخصوص بیمه : شرکت ها پس از اینکه شروع به فعالیت نمودند طبق قانون بایدکارمندان رسمی خود را بیمه نمایند – سهم کارفرما 73% و سهم کارگر 27% از کل مبلغ حقوقی است که دولت سالانه تصویب می کند. برای مثال اگر حقوق ثابت 4.088.000 ريال محاسبه گردد سهم کارفرما 112.000 تومان و سهم کارگر 34.000 تومان می باشد که در مجموع 146.000 تومان به بیمه پرداخت می گردد.
 

هر شریک باید جداگانه اظهارنامه مالیاتی تکمیل و تسلیم نماید؟ و آیا معافیت به نسبت مساوی بین شرکاء تقسیم می شود؟

چون شرکت شخص حقوقی است فقط باید یکسری مدارک فرم اشخاص حقوقی پر شود و به نسبت درصد سهام یا مبلغ سهم الشرکه تقسیم می شود
 

جهت کسب اطلاعات در زمینه خدمات ثبتی، رتبه بندی، حقوقی، بازرگانی، مالی و اداری با موسسه مشاوران کسری تماس حاصل نمایید.