ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری:

 

مزایای به ثبت رساندن برند و علامت تجاری:

انحصاری کردن با کالا، خدمات و یا مخصولات خود و این که دیگران نمی توانند از نام و یا علامت شما سو استفاده کنند و باعث شناخته شدن شما به بازار داخلی و در نهایت بازار جهانی می شود و در بین رقبا برجسته می شوید. ارزش و اعتبار خدمات شما را بالا می برد. برند خوب باعث می شود مشتریان و مشترکان شما محصولات شما را از یکدیگر تشخیص و عامل بسیار تاثیرگذاری در ایجاد وجهه و شهرت برای شرکت شما خواهد بود. همچنین شخص ثالث با کسب اجازه از شما می تواند منبع درآمد مستقلی از محل حق امتیاز برند باشد.

می توانید خود را مطرح کنید و با برند مخصوص خود شناخته شده باشید.

علامت تجاری و یا برند به دو نوع حقیقی و حقوقی تقسیم بندی می شود. برند حقیقی مختص افراد حقیقی که طیف گسترده ای از افراد را شامل می شود که می توانند متناسب با نوع فعالیت خود، خود را در بازار مطرح کنند. برند حقوقی مخصوص شرکت ها و موسسات می باشد که با ثبت برند خود می توانند در مکاتبات خود از لوگو یا نشان تجاری خود در سربرگ خود استفاده کنند.

 

مدت اعتبار برند و علامت تجاری:

مدت اعتبار علامت تجاری یا برند ثبت شده 10 سال می باشد و قبل از منقضی شدن اعتبار آن قابل تمدید می باشد.

 

شاخص های یک برند خوب:

مفهوم نوع کار (کالا و یا خدمات) را به مشتری ارائه دهد.

بین شما و مشتری بر حسب نوع کار یا کالای تولیدی و یا خدماتی ارائه می دهید، ارتباط برقرار کند.

 

مدارک لازم جهت ثبت برند و علامت تجاری یا لوگو:

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت شخص حقیقی:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی، کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی)
 2. ایمیل، آدرس، کد پستی، شماره تلفن ثابت و همراه
 3. ثبت نام در سامانه ثنا (قوه قضاییه)

کلیه مدارک باید بنام شخصی باشد که علامت بنام ایشان ثبت می گردد.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت شخص حقوقی:

 1. ثبت نام در سامانه ثنا(قوه قضاییه)
 2. کپی روزنامه آگهی تاسیس شرکت
 3. کپی روزنامه آخرین تغییرات هیئت مدیره وحق امضا وآدرس ونام شرکت
 4. کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا
 5. 10نمونه 6*6 علامت یا اسم و آرم مورد نظر (فایل پی دی اف)
 6. در صورت لاتین بودن علامت (حروف یا معنی) داشتن کارت بازرگانی الزامی است
 7. تعیین کالا و یا خدمات (زمینه فعالیت، نوع کالا وزمینه ارائه خدمات)
 8. مستند وتوصیف کلمه و شرح طرح علامت مورد نظر
 9. ایمیل، آدرس، کد پستی، شماره تلفن ثابت و همراه مدیرعامل شرکت
 10. جهت کالا و یا خدمات انتخاب شده یکی از موارد زیر ضمیمه گردد (کپی جواز تاسیس، کپی پروانه بهره برداری یا گواهی صلاحیت ورتبه بندی، کارت بازرگانی)

 

نکته:

برند قابل فروش می باشد. ضمن این که شرکت هایی که دارای رتبه یا گرید صلاحیت پیمانکاری از سازمان برنامه بودجه و سازمان برنامه ریزی می باشند. ثبت برند یا علامت یا آرم در اداره مالکیت صنعتی ارزش افزوده شرکت را بالابرده و به عنوان سرتیفیکیت شناخته می شود.

 

نكاتی چند در خصوص علامت تجارتی:

علامت تجاری عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش تصویر رقم حرف عبارت مهر لفاف و غیر آن كه برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجارتی یا فلاحتی اختیار شود.

 1. حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای كسی محسوب می شود كه علامت خود را به ثبت برساند.
 2. علامت تجارت قابل نقل و انتقال است و باید وفق مقررات قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
 3. اجازه استفاده از علامت ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.
 4. برای علامت گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد.
 5. مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار ١٠ سال است.
 6. برای ثبت چند علامت باید به تعداد آنها اظهارنامه جداگانه داده شود.
 7. تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینكه به ثبت رسیده باشد.

 

علائم تجارتی، صنعتی یا خدماتی:

نشانه هایی هستند كه برای معرفی كالاها و محصولات صنعتی و یا خدماتی از لحاظ كیفیت و ضمانت محصول و خدمات آنها مورد استفاده قرار می گیرد. این علائم ممكن است اسامی مركب شامل نقش تصویر و كلمه بوده یا به صورت تفننی (فانتزی) مانند ادكلن یا به صورت اسم منطقه و شهر (عسل سبلان اردبیل) و بالاخره به شكل علامت و ترسیمات برچسب اتیكیت و یا آهنگ مخصوص و غیره باشد.

 

ماده ١ قانون ثبت علائم تجارتی و اختراعات در تعریف علامت تجارتی مقرر می دارد:

« علامت تجارتی عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش - تصویر - رقم - حرف - عبارت - مهر - لفاف وغیره آن كه برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود. ممكن است یک علامت تجارتی برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی از زارعین یا ارباب صنعت و یا محصول یک شهر و یا یک ناحیه از مملكت اختیار شود. »

از ماده فوق مستفاد می شود كه نوع علامت جنبه حصری ندارد بلكه با توجه به ابتكار از افراد برای شناسایی محصولات واحدهای تولیدی صنعتی یا خدماتی مانند حمل و نقل زمینی هوایی یا دریایی به صورت كلمات حروف ارقام تصاویر افراد عادی یا دانشمندان و یا به صورت آهنگ باشد.

علامت تجارتی نه تنها باید با سایر علائم تجارتی تمایز و تفاوت داشته باشد و با نوع و جنس كالا نیز ارتباط تنگاتنگ نشان دهد بلكه باید توام با ابتكار و نوآوری ترسیم و تنظیم گردد و از اسامی عام و گمراه كننده در علامت استفاده نشود مثلاً كلمه (شكر) را كه عام و ویژه كالا و جنس خاص است نمی توان به عنوان علامت انتخاب نمود.

 

اول - خصوصیات علامت تجارتی

علامت تجارتی باید جدید ابتكاری و قابل انتقال بوده و گمراه كننده نباشد.

1- جدید بودن علامت تجارتی

منظور این می باشد كه علامت مورد استفاده بر روی محصول كه برای ثبت ارائه می شود از حیث شكلی باید جدید بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد. در علائم مركب ممكن است در اجزا دو علامت مركب از یک كلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یكسان و مشابه نباشند به نحوی كه جز مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آنها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.

شایان ذكر است كه با توجه به جدول طبقه بندی كالا هرگاه برای نوعی كالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود شخص دیگری كه پس از انتخاب علامت مذكور بخواهد برای كالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده كند با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهدشد.

2- ابتكاری بودن علامت تجارتی

از خصوصیات دیگر علامت تجارتی ابتكاری بودن آن است یعنی علامت باید توام با طراحی و ظرایف شكلی باشد اگر علامت ساده باشد و با خود جنس اشتباه شود از محصول عرضه شده در بازار حمایت نمی كند و آثار خوب تجارتی یک علامت ابتكاری را در بر نمی گیرد. از طرفی دیگر ابتكاری بودن علامت تجارتی ایجاب می كند اسامی عام (مانند كلمه شكر) به عنوان علامت انتخاب نشود و بالاخره اینكه به كار بردن خطوط هندسی به شكل لوزی یا دایره و نیز انتخاب ارقام كه نشانگر كیفیت جنس باشد جنبه ابتكاری ندارد ولی اگر ارقام مورد استفاده با نوع كالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان علامت خالی از اشكال خواهد بود. (مانند عطر شماره ١١٤)

3- عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

علامت تجارتی نباید طوری ترسیم گردد كه در نظر مشتری ایجاد اشتباه كرده و وی را در تشخیص و تمییز علائم تجارتی دیگر كه قدری با هم مشابهت دارند دچار سردرگمی و انتخاب نادرست كند. ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممكن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجارتی برای كالایی مشخص كه در اصل بین كالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد صورت پذیرد به نحوی كه مصرف كننده به تصور اینكه كالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع مبدا جنس دچار اشتباه شده و در انتخاب و خرید كالا گمراه گردد.

4- قابلیت نقل و انتقال علامت تجارتی

با توجه به ماده ١٢ قانون ثبت و علائم و اختراعات كه مقرر می دارد: « علامت تجارتی قابل نقل و انتقال است ولی انتقال آن در مقابل اشخاص ثالث وقتی معتبر خواهد بود كه موافق مقررات این قانون به ثبت رسیده باشد » مستفاد می شود كه علامت تجارتی قابل انتقال است. اما برای آن كه این انتقال نسبت به اشخاص ثالث معتبر تلقی گردد. نحوه انتقال علامت از صاحب قبلی به صاحب جدید باید به ثبت برسد. ماده ١٤ آیین نامه قانون ثبت علامت و اختراعات نیز در این مورد چنین می گوید:

«تغییرات مربوط به علامت یا طبقه كالا یا صاحب علامت همچنین مربوط به تغییرات نشانی و تابیعیت و نماینده قانونی او در ایران رسمیت نخواهد داشت مگر اینكه در ایران به ثبت رسیده باشد. ثبت این تغییرات در روی صفحه مخصوص علامت مربوط به عمل خواهد آمد ثبت تغییرات به موجب اظهارنامه رسمی به امضا صاحب علامت یا نماینده قانونی او به عمل خواهد آمد ...»

شایان ذكر است كه به موجب آیین نامه مذكور اظهارنامه در ٣ نسخه تنظیم شده و شماره ثبت علامت در ایران نام اقامتگاه و تابعیت مالک جدید و بالاخره نام و نشانی نماینده قانونی او درایران نوشته می شود. ضمناً اداره مالكیت صنعتی همچنان كه عهده دار مراحل تقاضای ثبت اولیه علامت می باشد رسیدگی و نقل و انتقال علامت تجارتی را نیز اقدام می نماید. در صورتی كه نقل و انتقال علامت تجارتی با سند عادی یا رسمی صورت گرفته باشد متقاضی باید به هنگام ثبت انتقال علامت مدارک مزبور را نیز به اظهارنامه خود ضمیمه نماید و چنانچه علامتی در خارج از كشور به ثبت رسیده و صاحب آن بخواهد علامت مزبور به ایران انتقال دهد مكلف است رونوشت مصدق ثبت علامت در خارج از كشور را به اظهارنامه خود پیوست نماید. (مستفاد از تبصره ماده ١٨ آ.ق.ث.ع.و.ا.)

 

دوم - انواع علائم تجاری

انتخاب و ثبت علامت تجارتی تابع شرایط خاصی است كه در قوانین كشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه عفت عمومی اخلاق حسنه مصالح كشور و رعایت مسائل مذهبی و اخلاقی محدودیت هایی برای آن پیش بینی شده است.

در این قسمت ضمن بررسی علائم ممنوع، انواع علامت تجارتی را با در نظر گرفتن موارد فوق بیان می داریم:

1- علائم ممنوع

به موجب ماده ٥ قانون ثبت علائم و اختراعات زیر ممنوع است:

پرچم مملكتی ایران و هر پرچمی كه دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجارتی منع كند.

علامت هلال احمر - نشانها - انگ های دولت ایران

پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اكبر

كلمات و یا عباراتی كه موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و امثال آن

علامت موسسات رسمی مانند هلال احمر و صلیب احمر و نظایر آن.

علائمی كه مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.

2- علائم تجارتی صنعتی و خدماتی

در ماده ١ ق.ث.ع.و.ا. علامت تجارتی در معنای عام آن به كار رفته است و شامل هر گونه نشانه ای كه برای امتیاز و تشخیص محصولات تجارتی و صنعتی و خدماتی و بالاخره محصولات مربوط به صنعتگران تجار و كشاورزان استعمال می شود. مثلاً (شهروند) كه علامت تجارتی فروشگاه شهروند است بر روی كلیه اشیا فروشگاه مزبور الصاق می شود. علامت ممكن است بر روی محصولات كارخانه نصب شود مانند: شربت سرفه (اكسپكتورانت) كه بر روی محصول الصاق می گردد. علات صنعتی نشانگر محصول معین و جنس آن می باشد مانند محصولات بهداشتی (داروگر). همچنین ممكن است علامت صنعتی كارخانه ای متعدد باشد. شایان ذكر است كه علائم صنعتی محصولات موجب تشخیص تمییز كالاهای مشابه اما با تولید متفاوت می گردد. مانند: (صابون نخل و زیتون). در ضمن موسسات خدماتی - تجارتی نیز برای ارائه بهتر خدمات به مشتریان و جذب مشتری علامت صنعتی انتخاب می نمایند. مثلاً می توان در مورد خدمات حمل و نقل كلمه (هما) و از خدمات قالیشویی كلمه (شربت اوغلی) را به عنوان علامت تجاری نام برد.

3- علائم فردی جمعی ساده مركب یا صوتی و تصویری

علائم فردی برای اشخاص معین حقیقی یا حقوقی استعمال می شود و مشخص كننده محصولات تجارتی متعلق به آنها می باشد مانند (ارج) اما علائم جمعی برای تمییز محصولات معین یا اشخاص تهیه كننده از آنها استفاده می شود مانند (سبلان) كه برای تشخیص و تمییز (عسل) آن منطقه (به طور كلی و بدون توجه به شخص معین) از محل دیگر می باشد و یا قالی كرمان كه از علائم جمعی است.

علامت ساده ممكن از يک با چند كلمه یا حرف تشكیل شود مانند (يک و يک) و یا به صورت نقش و تصویر باشد مانند علامت (سوسمار) بر روی مداد .

در علامت مركب معمولاً كلمه و نقش باهم به صورت تركیبی استفاده می شوند. همچنین علامت ممكن است به صورت تصویری باشد مانند: منظره طبیعی كوه (سبلان) یا كوه (دماوند) برای تبلیغ آب معدنی و عكس دانشمندی همچون (پاستور) برای تبلیغ دارو.

علامت ممكن است به صورت صوتی و غیر مادی معرفی گردد مانند آهنگ های موسیقی برای تبلیغ كالا كه از رادیو یا تلویزیون و گاهی هم به همراه شعر پخش می شود.

 

سوم - اسم تجارتی

به موجب ماده ٥٧٦ ق.ت. ثبت اسم تجارتی اختیاری است مگر در مواردی كه ثبت آن الزامی شناخته شود. بدین ترتیب تاجر می تواند برای معرفی كالای خود از اسم تجارتی استفاده كند. گاهی نام تجارتی كالا با اسم تجارتی یا علامت ساخت آن ادغام و به یک شكل شده و برای شناساندن خود محصول به كار می رود به عنوان مثال محصول (آدامس) كه در آن نام تاجر به عنوان اسم تجارتی استفاده شده و در عین حال محصول را نیز معرفی می كند و این نوع علامت را در انگلیسی و در فرانسه نامیده اند. به هر حال ممكن است اسم تجارتی غیر از نام تاجر باشد مانند فروشگاه گل یاس.

انتخاب اسم تجارتخانه نباید به نحوی باشد كه مشتریان را در تشخیص كالا گمراه كند. همچنین اسم تجارتی ثبت شده به نام دیگری را نمی توان انتخاب و استفاده كرد حتی اگر با نام خانوادگی استفاده كننده اخیر یكسان باشد (مستفاد از مواد ٥٧٧ و ٥٧٨ ق.ت.). اسم تجارتی قابل انتقال است و مدت اعتبار آن پس از ثبت ٥ سال می باشد.

(مستفاد از مواد ٥٧٩ و ٥٨٠ ق.ت.)

ثبت اسم تجارتی مانند ثبت شركتها و دفاتر و علائم و اختراعات به صورت اعلامی است: به عبارت دیگر متقاضی ثبت با تنظیم اظهارنامه و طی تشریفات مربوط به ثبت و آگهی ثبت علامت را به وسیله اداره ثبت اعلام می نماید تا بدین وسیله اشخاص ذینفع با اطلاع از موضوع عند اللزوم اعتراض به ثبت اسم تجارتی مانع ثبت آن شده و حقوق خود را استیفا نمایند .

ثبت تجارتی ها نباید با ثبت اسم تجارتی اشتباه كرد زیرا ثبت نام تاجر با فوت یا حجر تغییر می یابد ولی اسم تجارتی با بقای خود نشانگر ادامه كار موسسه یا تجارتخانه می باشد. ماده ٥٨٢ ق.ت. مقرر می دارد: « وزارت ادلیه به موجب نظامنامه ترتیب اسم تجارتی و اعلان آن و اصول محاكمات در دعاوی مربوط به اسم تجارتی را معین خواهد كرد. » دراین زمینه در اجرای مواد ٥٢٨ و ٥٨٥ ق.ت. طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شركت ها مصوب ١٣٤٠ با اصلاحات بعدی در بند ٢ ماده اول خود اداره ثبت شركت ها و مالكیت صنعتی در تهران را مكلف نموده كه نسبت به ثبت علائم تجارتی و اختراعات و نام تجارتی و اشكال و ترسیمات صنعتی اقدام نماید ولی تا كنون ایین نامه اجرایی ماده ٥٨٢ ق.ت. راجع به نحوه ثبت مرجع ثبت و حمایت قانونی از دارنده و یا تعقیب افراد سو استفاده كنند از نام تجارتی و به تصویب نرسیده است. با این ترتیب در حال حاضر ثبت اسم تجارتی بدون تصویب آیین نامه اجرایی ثبت و حمایت از اسم تجارتی امكان پذیر نمی باشد و معمولا متقاضی اسم تجارتی را به عنوان علامت تجارتی به ثبت می رساند.

شایان ذكر است به موجب ماده ٣ قانون سجل احوال مصوب ١٣٠٧ كسی حق ندارد نام خانوادگی شخص دیگری را به عنوان اسم تجارتی خود قرار دهد.

 

چهارم- نحوه تقاضا و ثبت علائم تجارتی

در حقوق ایران حق استعمال انحصاری علامت فقط به كسی متعلق دارد كه علامت را به ثبت رسانیده است (مستفاد ازماده ٢ ق.ث.ع.و.ا) ثبت علامت تجارتی اختیاری است مگر درمواردی كه قانون ثبت آن را الزامی دانسته باشد (مستفاد از تبصره ١ ماده ٢ ق.ث.ع.و.ا) به منظور جلوگیری از تقلب و تقلید و از نظر تسهیل نظارت در ساخت كالاهایی كه برای مصرف واستعمال مستقیم بر روی بدن انسان به كار می رود ماده ١ آیین نامه نصب و ثبت اجباری علائم صنعتی بر روی بعضی از اجناس دارویی و خوراكی و آرایشی مصوب سوم اردیبهشت ماه ١٣٢٨ مقرر می دارد: تمام اجناس دارویی و طبی و مواد غذایی مشروحه در ماده ٥ اعم از آن كه در داخل ایران و یا در خارج ساخته و وارد كشور شده و در بازار تحت اسم مشخصی با نصب برچسب به معرض فروش قرار می گیرند باید دارای علامت صنعتی یا تجارتی ثبت شده بوده و در روی

 

برچسب نكات زیر تصریح گردد:

- اسم تجارتی و نشانی سازنده جنس با قید كشور مبدا.

- شماره ثبت علامت در ایران تقاضای ثبت علامت باید در اظهارنامه ثبت علامت بازرگانی در سه نسخه روی نمونه های چاپی از طرف متقاضی یا وكیل وی تهیه و تسلیم گردد. اظهارنامه مذكور باید دارای تاریخ و امضا بوده و حاوی نكات زیر باشد:

 • امضا كننده اظهارنامه صاحب علامت.
 • اقامتگاه قانونی (شخص حقیقی یا حقوقی).
 • رشته تجارت یا نوع صنعت.
 • اسم و اقامتگاه اشخاصی كه صلاحیت دریافت ابلاغ و اخطار را دارند.
 • كالا و طبقات علامت بر طبق آیین نامه (ق.ث.ع.و.ا).
 • شرح و توصیف علامت.
 • طرز مخصوص استعمال علامت مانند اینكه قید شود به وسائل مختلف به هر شكل و اندازه و نوع چاپ.

 

در خاتمه اداره مالكیت صنعتی پس از دریافت اظهارنامه نحوه تنظیم آن را با مقررات تطبیق و مراتب رادر دفتر ثبت می كند، سپس نسخه ثانی اظهارنامه را امضا و مهر نموده به متقاضی به عنوان رسید مسترد می دارد. اداره مالکیت صنعتی مكلف است كه ظرف ١٥ روز اظهارنامه و سایر مدارک مذكور را مورد بررسی قرارداده و چنانچه نواقصی در آنها مشاهده نماید مراتب را جهت رفع نقص به متقاضی ابلاع كند. اما در صورت كامل بودن اظهارنامه علامت مورد تقاضا را به ثبت رسانیده و مراتب را در روزنامه رسمی با قید نام و نشانی صاحب علامت و كالاهایی كه در آنها از علامت استفاده می شود آگهی نماید. در صورتی كه ظرف ٣٠ روز از تاریخ نشر آگهی اعتراضی از طرف اشخاص ذینفع به عمل نیاید اداره مالکیت صنعتی علامت مورد تقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت رسانیده و گواهی ثبت را به درخواست كننده تسلیم می نماید.

(مستفاد از مواد ٦ و ٧ و ٩ و ١٠ و ١١ آ.ق.ث.ع.و.ا.)

 

تمديد علامت تجارتی:

علامت ثبت شده در ظرف مدت ده سال تمام شمسی از تاریخ صدور تصدیق ثبت دارای اعتبار قانونی می باشد و صاحب علامت در صورت تمایل به ادامه استفاده از علامت ثبت شده حداكثر ظرف ٦ ماه پس از اتمام ده سال اعتبار قانونی می تواند تقاضای تجدید علامت تجارتی را نماید در غیر این صورت علامت مذكور ابطال و از حمایت قانونی بهره مند نخواهد بود.

 

ليست طبقات علايم تجاری:

طبقه ١- مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع، علوم عكاسی و همچنین كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی، رزین های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک های پردازش نشده، كودهای گیاهی، تركیبات اطبای حریق، مواد آبكاری و جوشكاری فلزات، مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی، مواد دباغی، چسب های صنعتی.

طبقه ٢- رنگ روغن، جلا، لاک، مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری كننده از فاسد شدن چوب، مواد رنگی، مواد تثبیت رنگ رزین یا صمغ های خام طبیعی فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ٣- تركیبات سفید كننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس، مواد مخصوص تمیز كردن، براق كردن، لكه گیری و سائیدن، صابون، عطریات، روغن های اسانس، مواد آرایشی،‌ لوسیون های مو،‌ گرد و خمیردندان.

طبقه ٤- روغن ها و گریس های صنعتی، روان كننده ها،‌ تركیبات گردگیری، مرطوب كردن و جذب رطوبت، انواع سوخت (شامل سوخت موتور) و مواد روشنائی، انواع شمع و فتیله چراغ.

طبقه ٥- مواد داروئی و بیطاری،‌ مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی، مواد رژیمی برای مصارف پزشكی، غذای كودكان،‌ انواع گچ شكسته بندی، لوازم زخم بندی، مواد پركردن دندان، موم دندان سازی، ضدعفونی كننده ها، مواد نابود كننده حشرات موذی، قارچ كش، مواد دفع نباتات هرزه.

طبقه ٦- فلزات عادی و آلیاژهای آنها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان های فلزی قابل حمل، مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی، گاوصندوق، اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند، سنگ های معدنی فلزات.

طبقه ٧- انواع ماشین و ماشین های افزار، انواع موتور (استثنای موتور وسائط نقلیه زمینی) قفل و بست و حلقه های اتصال قطعات ماشین ها و قطعات انتقال قوه (به غیر از اتصالات و اجزای انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی) لوازم و ابزار كشاورزی (به استثنای ابزارهای دستی) ماشین جوجه كشی.

طبقه ٨- انواع ابزار و لوازم دستی (كه با دست كارمی كنند) سرویس كارد و قاشق و چنگال، سلاح كمری، تیغ.

طبقه ٩- اسباب و آلات علمی، دریانوردی، مساحی،‌ عكاسی، سینمایی، بصری، وزن كردن، اندازه گیری، علامت دادن، كنترل و مراقبت (نظارت)، نجات و آموزش، اسباب و لوازم هدایت قطع و وصل تبدیل ذخیره سازی تنظیم یا كنترل جریان برق آلات و اسباب ضبط ماشین های فروش خودكار و مكانیسم دستگاه هایی كه با سكه كار می كنند، صندوق های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین های حساب، تجهیزات داده پردازی و رایانه ای، دستگاه آتش نشانی.

طبقه ١٠- آلات و ابزار جراحی، پزشكی، دندانسازی و بیطاری ،‌اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد بخیه زنی.

طبقه ١١- دستگاه های روشنائی، حرارتی،‌ مولد بخار، طبخ، خنک كردن، تهویه، تامین آب بهداشتی.

طبقه ١٢- وسایط نقلیه، دستگاه های حمل و نقل زمینی،‌ دریائی و هوائی.

طبقه ١٣- اسلحه گرم، مهمات و انواع پرتابه (از قبیل موشک، خمپاره و غیره)، مواد منفجره، مواد وسایل آتش بازی.

طبقه ١٤- فلزات گرانبها و آلیاژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روكش شده اند و در سایر طبقات ذكر نشده اند، جواهرات سنگ های گرانبها، اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی.

طبقه ١٥- آلات موسیقی.

طبقه ١٦- كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند، مطاب چاپ نشده مواد صحافی، عكس، نوشت افزار، چسب برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم مو نقاشی، ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری (به استثنای مبلمان)، مواد آموزشی و تدریس (به استثنای دستگاها)، مواد پلاستیكی برای بسته بندی (كه در سایرطبقات ذكر نشده اند)،‌ حروف و كلیشه چاپ.

طبقه ١٧- لاستیک،‌ كائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، میكا (سنگ طلق) و كالاهای ساخته شده از این مواد كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند، پلاستیک دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر كالاها مواد بسته بندی، درپوش گذاری، انسداد و عایق بندی لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی.

طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند: پوست حیوانات، چمدان، كیسه و كیف های مسافرتی، چتر ، چتر آفتابگیر، عصا ، شلاق، یراق و زین و برگ.

طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختمانی (غیر فلزی)،‌ لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، قیر و قطران، ساختمان های متحرک غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی.

طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثیه آئینه قاب عكس كالاهای ساخته شده از چوب چوب پنبه نی حصیر شاخ استخوان عاج استخوان آرواره نهنگ صدف كهربا صدف مروارید كف دریا وبدل كلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک(كه در سایر طبقات ذكر نشده اند).

طبقه ٢١- ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه (كه از فلزات قیمتی ساخت یا روكش نشده اند) شانه و ابر و اسفنج انواع برس و قلم مو (به استثنای قلم موهای نقاشی) مواد ساخت برس لوازم نظافت و تمیزكاری سیم ظرف شویی شیشه كار شده یا نیمه كار شده (به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمان ها) شیشه آلات اشیای ساخته شده از چینی و سفال كه در طبقات ذكر نشده اند.

طبقه ٢٢- طناب،‌ ریسمان،‌ تور،‌ چادر، سایبان،‌ برزن (تارپولین)، بادبان و شراع ریسه و گونی كه در طبقات دیگر ذكر نشده است، مواد لائی و لایه گذاری و پوشال (به استثنای لاستیک و پلاستیک)،‌ مواد خام لیفی برای نساجی.

طبقه ٢٣- انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی.

طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند، انواع روتختی و رومیزی.

طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاک، پاپوش و پوشش سر.

طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی، روبان، بند (نوار)، حاشیه و قیطان، دگمه، قزن، سنجاق قفلي و سوزن ته گرد، گل های مصنوعی.

طبقه ٢٧- انواع فرش، قالیچه، حصیر و زیرانداز، لینویوم و سایر كف پوشها، آویزهای دیواری (غیر پارچه ای).

طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی ، لوازم ورزشی و ژیمناستیک كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند ، تزئینات درخت كریسمس.

طبقه ٢٩- گوشت، گوشت ماهی، گوشت طیور و شكار، عصاره گوشت سبزیجات و میوه جات به صورت كنسرو خشک شده و پخته شده، انواع ژله، مربا و كمپوت، تخم مرغ، شير و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خواركی.

طبقه ٣٠- قهوه، چای، كاكائو، شكر، برنج، نشاسته،‌ نشاسته كاساریا مانیوک (تاپیوكا)،‌ نشاسته نخل خرما (ساگو)،‌ بدل قهوه، آرد و فراورده های تهیه شده از غلات، نان، نان شیرینی، شرینی جات، شیرینی یخی، عسل، ملاس یا شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان، نمک، خردل، سركه، انواع سس (چاشنی)، ادویه جات، یخ.

طبقه ٣١- محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هایی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند،‌ حیوانات زنده،‌ میوه و سبزیجات تازه،‌ بذر گیاهان و گل های طبیعی، غذای حیوانات،‌ مالت (جو سبز خشک شده).

طبقه ٣٢- مای الشعیر، آب های معدنی و گازدار و سایر نوشیدنی های غیر الكلی، آب میوه و شربت های میوه ای، شربت و تركیبات مخصوص ساخت نوشابه.

طبقه ٣٣- .........................

طبقه ٣٤- تنباكو، لوازم تدخین، كبریت.

طبقه ٣٥- تبلیغات، مدیریت تجاری، امور اداری، تجارت،‌ كارهای دفتری و اداری.

طبقه ٣٦- بیمه، امور مالی، امور پولی، امر مربوط به معاملات املاک و مستغلات.

طبقه ٣٧- ساختمان سازی، تعمیر و بازسازی،‌ خدمات نصب.

طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور.

طبقه ٣٩- حمل و نقل، بسته بندی و نگهداری كالاها، تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرتها.

طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.

طبقه ٤١- آموزش و پرورش، دوره های كارآموزی و تعلیمی، تفریح و سرگرمی، فعالیت های ورزشی و فرهنگی.

طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه،‌ خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقات صنعتی طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای، خدمات حقوقی.

طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذیه و نوشابه، تامین مسكن و محل اقامت موقت.

طبقه ٤٤- خدمات پزشكی، خدمات بیطاری، مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات، خدمات كشاورزی،‌ باغداری و جنگلداری.

طبقه ٤٥- خدمات شخصی یا اجتماعی كه توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند، خدمات امنیتی برای محافظت از افراد، اموال و دارائی ها.

 

جدول طبقه بندی علایم صنعتی و تجارتی:

 

فصل اول – صنایع و محصولات شیمیایی

1- محصولات شیمیایی که در صنایع و علوم عکاسی (فتو گرافی) کشاورزی و پرورش نباتات و جنگلبانی استعمال می شود کود (طبیعی و مصنوعی) ترکیبات آتش نشانی، مواد آب دادن فلزات و ترکیبات شیمیایی جهت جوشکاری، محصولات شیمیایی جهت حفظ مواد غذایی – مواد دباغی و مواد چسب دار برای صنایع.

2- رنگ –روغن جلا- لاک – مواد ضد زنگ – و جلوگیری از فاسد شدن چوب ، مواد رنگی – مواد اکاله – صمغ – فلزات بشکل ورق و گرد جهت نقاشی و آرایش و تزیین.

3- ترکیبات جهت سفید کردن و سایر موادی که برای شستشو بکار می رود، ترکیباتی که جهت پاک و تمیز کردن و براق کردن و لکه گیری و گرفتن چربی و ساییدن و صیقل دادن استعمال می شود. صابون، عطریات، روغن اسانس، مواد آرایشی، محلول های موی سر، گرد و خمیر دندان.

4- انواع روغن و چربی های صنعتی (به استثنای روغن ها و چربی های خوارکی و روغنهای اسانس) روغن ماشین، ترکیبات گرد گیر، و جاذب، انواع سوخت (از جمله بنزین) و مواد روشنایی، شمع، شمع مومی و گچی و شمع کوچک (شب سوز) فیتیله.

5- مواد دارویی و بیطاری و بهداشتی، مواد خوراکی و آشامیدنی مخصوص بیماران و کودکان، مشمع و لوازم جراحت بندی، لوازم پر کردن دندان، موم دندانسازی، مواد ضد عفونی کردن، ترکیبات جهت دفع نباتات هرزه و حشرات و حیوانات موذی.

 

فصل دوم – فلزات معدنی و مصنوعات فلزی

6- فلزات اعم از تهیه نشده و نیمه تهیه شده و ترکیبات آن، لنگر، سندان، زنگ، و ناقوس، لوازم ساختمانی بشکل ورق و ریخته شده، ریل و وسایل لوازم فلزی جهت راه آهن، زنجیر (به استثنای زنجیرهای وسایل نقلیه) کابل و سیم و مفتول (غیر برقی) قفل و بست و بند، لوله های فلزی صندوق و صندوقچه آهنی، گلوله فولادی، نعل اسب، میخ و پیچ، سایر موضوعاتی که از فلزات گرانبها ساخته نشده و در هیچ طبقه دیگری ذکر نگردیده است، مواد معدنی

7- انواع ماشین و ماشین های افراز، موتورها (به استثنای موتورهای مخصوص وسایل نقلیه) قفل های اتصال و تسمه انتقال قوه (به استثنای قفل و تسمه های مخصوص وسایل نقلیه دستگاههای بزرگ کشاورزی، ماشین جوجه کشی.

8- آلات و افزارهای یدی، آلات برنده و چنگال و قاشق، اسلحه سرد.

 

فصل سوم – دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی

9- دستگاه و آلات علمی و دریانوردی و مهندسی و برقی (از جمله بی سیم) و عکاسی و سینما تو گراف و آلات بصری و اوزان و مقیاس ها و اسباب علامت دادن و کنترل (نظارت )دستگاه و لوازم نجات و آموزش، دستگاه خودکار با ژتون یا پول فلزی، ماشین های گویا، صندوق ثبات خودکار جهت پول، ماشین های حساب، ماشین های آتش خاموش کن.

10- آلات و ادوات جراحی و طبی و دندانسازی و بیطاری (از جمله پا و دست و چشم و دندان های مصنوعی)

11- تاسیسات و لوازم روشنایی و گرم کردن و مولد بخار و طبخ و تبرید و خشک کردن و تهویه و لوله کشی و بهداشتی.

12- وسایل نقلیه، دستگاه های حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی.

13- اسلحه گرم، مهمات و خمپاره، مواد قابل احتراق، لوازم آتشبازی.

14- فلزات گرانبها و ترکیبات آنها و مصنوعات ساخته شده از فلزات گرانبها و یا روکش شدن با آن (به استثنای آلات برنده و چنگال و قاشق) جواهرات و سنگ های گرانبها، ساعت و آلات کرونومتر.

15- آلات موسیقی (به استثنای ماشین های ناطق و دستگاه های بی سیم).

 

فصل چهارم – مصنوعات و اشیای ساخته شده از مواد مختلف

16- کاغذ و کالاهای ساخته شده از کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از مقوا، مطبوعات، روزنامه، مجلات، کتاب و لوازم صحافی، عکس، لوازم التحریر، لوازم چسب دار، (برای لوازم التحریر)، لوازم هنری، قلم موی نقاشی، ماشین تحریر و لوازم دفتر (به استثنای مبل) لوازم اموزش و تربیت (به استثنای دستگاه های آموزشی) ورق بازی، حروف و کلیشه مطبعه

17- کائوچو، گم الاستیک (بالاتا)و مواد مشابه آن، کالاهای ساخته شده از مواد مزبور که در سایر طبقات ذکر نشده است. لوازم باز بندی و انسداد و لوازم عایق کاری، پنبه نسوز، میکا، محصولات ساخته شده از آنها، لوله قابل ارتجاع و غیر فلزی.

18- چرم و چرم مصنوعی، لوازم ساخته شده از آنها که در سایر طبقات ذکر نشده است: پوست، چمدان و کیف های دستی و مسافرتی و چتر، عصا، شلاق، و زین و برگ و اشیای سراجی.

19- لوازم و مصالح ساختمانی، سنگ طبیعی و مصنوعی، سمنت، آهک، ملات، گچ، شن، لوله های سفالی و سمنتی، مصالح راهسازی، آسفالت، قطران و غیره، ساختمان های متحرک، بناهای سنگی، سر لوله بخاری دیواری.

20- مبل، آیینه، قاب و مصنوعاتی که در سایر طبقات ذکر نشده و از مواد زیر ساخته شده است: چوب، چوب پنبه، نی، حصیر، و سبد و ترکه، شاخ، استخوان، عاج، صدف و مرجان، کهربا، فلس و دمار ماهی، گوش ماهی، کف دریا، سلولوئید، و محصولات مشابه کلیه مواد مزبور.

21- لوازم و ظروف کوچک خانه داری (که از فلز قیمتی ساخته نشده و یار وکش نشده است) شانه، و ابر، ماهوت پاک کن (به استثنای قلم موی نقاشی) لوازم مخصوص تهیه قلم و ماهوت پاک کن، لوازم جهت پاک و تمیز کردن، براده فولاد، شیشه آلات و اشیای ساخته شده از چینی و بدل چینی و سفال که درسایر طبقات ذکر نشده است.

 

فصل پنجم – مصنوعات نساجی

22- طناب، ریسمان، تور، جادر، سایه افکن، کیسه و روپوش کالا، بادبان و شراع، کیسه و گونی، پوشال، و لوازم پر کردن (مو، کاپوک، علف دریایی و غیره) منسوجات تهیه شده از مواد الیافی خام.

23- انواع نخ.

24- انواع پارچه، رختخواب و سفره میز، اشیای بافته شده که در سایر طبقات ذکر نشده است .

25- ملبوس از جمله کفش و پوتین و کفش راحتی.

26- توری و اشیای قلابدوزی، روبان، و حاشیه و قیطان و دگمه و دگمه فشاری، قزنقفلی، سنجاق و سوزن و گل های مصنوعی.

27- قالی و قالیچه، حصیر و پادری و بوریا، فرش های مشمعی سایر پوشش های کف اطاق، روپوش های غیر پارچه ای.

 

فصل ششم – اسباب بازی و لوازم ورزش

28- اسباب بازی و تفریح، لوازم ورزش و ژیمیناستیک (به استثنای ملبوس) تزیینات و لوازم آرایش، درخت نوئل.

 

فصل هفتم – مواد غذایی و محصولات کشاورزی

29- گوشت ماهی، طیور، شکار، عصاره های گوشت، سبزیجات، میوه های خشک و پخته شده و بصورت کنسرو، ژله و مربا، تخم مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، روغن و دهنیات خوارکی، کنسرو و ترشی.

30- قهوه، چای کاکائو، قند و شکر، برنج (تاپیوکا) آرد هندی، (لاکو) بدل قهوه، آرد ترکیبات تهیه شده از غلات، نان، بیسکویت، نان های شیرینی و شیرینی جات، بستنی، عسل، شیره، ملاس و خمیره مایه گرد نانوایی، نمک، خردل، فلفل، سرکه، ادویه جات، یخ، چاشنی.

31- محصولات کشاورزی و پرورش گیاه و جنگلبانی و دانه هایی که در سایر طبقات ذکر نشده است. حیوانات زنده، میوه جات، و سبزیجات و نباتات تازه، بذر، گیاه و گل های طبیعی، مواد غذایی جهت حیوانات، مالت.

32-و سایر نوشابه های غیر الکلی، شربت و سایر ترکیبات جهت تهیه نوشابه.

33 ……………

34- توتون اعم از خام و تهیه شده، لوازم تدخین، کبریت.

35- علایم مخصوص خدمات.

36- کالاهایی که در هیچیک از طبقات 1 الی 35 ذکر نشده است.

 

نقل و انتقال علامت تجارتی ثبت شده:

در صورتی که علامت به طریق قانونی مورد انتقال قرار گیرد در اظهار نامه مربوط به تغییر نام صاحب علامت نکات ذیل صریحا باید قید شود.

 1. شماره ثبت علامت در ایران.
 2. نام و اقامتگاه و تابعیت مالک جدید
 3. نام و نشانی نماینده قانونی مالک در ایران.

مدارک قانونی انتقال (سند انتقال) و وکالت نامه (در صورتی که وکیل ، متکفل امر انتقال می باشد) و تصدیق ثبت علامات در ایران باید ضمیمه اظهار نامه شود.

تذکر 1- تصدیق ثبت بعد از بررسی و ظهر نویسی بنام مالک جدید به صاحب آن مسترد خواهد شد.

تذکر 2- در صورتی که انتقال در خارجه به ثبت رسیده باشد رونوشت مصدق (تایید شده) مستخرجه ثبت اداره ثبت علایم خارجی کافی خواهد بود .

 

شکایت از رد تقاضای ثبت:

در صورتی که در اظهار نامه تقدیمی به اداره مالکیت صنعتی، موارد فوق در علامتی یافت شود اخطاری دایر بر رد علامت صادر و به متقاضی ثبت ابلاغ و علل رد صریحا ذکر می گردد. تقاضا کنند می تواند از این تصمیم ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ به دادگاه های حقوقی تهران شکایت نماید.

 

رد علامت تجارتی:

موارد ذیل تقاضای ثبت علامت تجارتی رد خواهد شد.

 1. در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 2. در صورتی که علامت قبلا به اسم شخص دیگری ثبت شده باشد.
 3. در صورتی که شباهت علامت با دیگری که ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاص را که اطلاعات مخصوصی ندارد به اشتباه بیندازند.
 4. علایمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.
 5. در صورتی که در علامت از علامات موسسات رسمی دولتی استفاده (تقلید) شده باشد.
 6. در صورتی که در علامت از پرچم دولت جمهوری اسلامی ایران یا پرچم سایر کشورها استفاده شده باشد.
 7. نشان ها و مدل ها و انگ های دولت جمهوری اسلامی ایران.
 8. کلمات یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد.
 9. تمثال ها (مگر با اجازه مخصوص)
 10. علامت از نظر شکل ظاهر یا تلفظ یا کتابت یا به هر کیفیت دیگر که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه بیندازد.

 

اعتراض به ثبت علامت تجارتی:

در صورتی که شخص آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی را در روزنامه رسمی مشاهده و یا به طرقی از وجود آن مطلع شود در حالی که آن را علامت تجارتی خود (بشرط اینکه قبلا به ثبت رسیده باشد) می داند یا اینکه آن علامت را با علامت تجارتی خود به اندازه ای شبیه می داند که باعث گردد مصرف کنندگان عادی به اشتباه بیفتند. می تواند ظرف مدت سی روز از تاریخ انتشار تقاضای ثبت علامت تجارتی در روزنامه رسمی اعتراض خود را نسبت به ثبت کتبا به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید. این تقاضا در دفتر اندیکاتور اداره باید ثبت شود.

مسئول اداره این اعتراض را ظرف ده روز از تاریخ وصول به متقاضی ثبت علامت تجارتی طی اخطار ابلاغ خواهد نمود و چنانچه متقاضی با ملاحظه اعتراض ، تمکین نماید و مراتب انصراف خود را از ثبت علامت کتبا به اداره مالکیت صنعتی اعلام دارد تقاضای وی کان لم یکن تلقی و بایگانی خواهد شد. در صورتی که متقاضی با ملاحظه اعتراض تمکین ننماید مراتب عدم تمکین به معترض ابلاغ می شود و معترض باید برای اثبات ادعای خود دادخواستی با ضمیمه نمودن کلیه دلایل و مدارک مثبته تقدیم دادگاه های حقوقی تهران نماید و گواهی لازم را ظرف 60 روز به اداره مالکیت صنعتی جهت ضبط در پرونده تسلیم دارد و در این مرحله کلیه عملیات ثبتی علامت تجارتی تا اعلام نظر دادگاه متوقف خواهد ماند.

در صورتی که معترص اقدام لازم رابرای پیگیری اعتراض خود بعمل نیاورد و گواهی لازم را ارائه ندهد متقاضی می تواند به دفتر دادگاه های حقوقی تهران مراجعه و گواهی دایر بر اینکه شخص معترض اصولا دادخواستی تقدیم ننموده یا دعوی خودرا پیگیری نکرده اخذ و به دفتر اداره مالکیت صنعتی تسلیم دارد و آنگاه علامت به نفع متقاضی ثبت علامت ثبت خواهد شد. در صورت مراجعه معترض جهت اقامه دعوی به دادگاه های حقوقی تهران هدایت که دادخواست ابطال ثبت علامت تجارتی را تقدیم نماید.

هشدار